Yashica FX-D S300 Digital Film Simulation Camera with EVF
-
Yashica FX-D 300 Digital Film Simulation Camera4 590,00 kr -
Yashica FX-D 100 Digital Film Simulation Camera3 290,00 kr

| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Just like its siblings, the analog-inspired film advance lever and
built-in six YASHICA film simulations – Ruby 60s, Sapphire 70s, Yashica
400, Golden 80s, Mono 400, B&W 400 – invite you to slow down,
compose thoughtfully, and enjoy the ritual of each frame. Customize your
shots with advanced image controls and instantly save your go-to looks
as your unique recipes.
Featuring a 50 MP, 1/1.56-inch sensor
alongside a 24 mm f/1.8 crop-to-zoom lens with 3-axis optical image
stabilization and 2.5x digital zoom, this camera allows you to capture
fine detail and rich tonal depth with clarity. An integrated
electronic viewfinder (EVF) enhances the shooting experience, offering
precise composition even in bright conditions. Its Digital Mode
lets you capture moments the second they happen. Its instant shooting
capabilities and simple workflow are designed for when you need to act
fast or prefer a no-fuss digital experience.
Yashica FX-D S300 is where yesterday’s charm meets tomorrow’s technology
| Sensorstorlek | CMOS |
|---|---|
| Megapixel | 50 |
| Filformat | JPEG |
| Inspelningsformat | MPEG-4, H.264 |
| Inspelningsformat | 4K 3840x2160: 30 fps 2.7K 2688x1512: 60, 30 fps FHD 1920x1080: 120, 60, 30 fps HD 1080x720: 120, 60, 30 fps |
| Bildformat | 4:3, 16:9 |
| Sökare | Elektronisk |
| LCD-bildskärm | Vridbar, 2.8" |
| Brännvid motsvarande 35mm format | 24mm |
| Digital Zoom | 2.5x |
| Bildstabilisering | Ja |
| Största bländare | f/1.8 |
| WiFi | Ja |
| Minneskort | SD, SDHC, SDXC |
| Gränssnitt | 3.5mm Mic, USB-C |
| Mått | 120 x 81 x 81 mm |
| Vikt | 360 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 12 månader |
- StockholmTillfälligt slut
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Sensorstorlek | CMOS |
|---|---|
| Megapixel | 50 |
| Filformat | JPEG |
| Inspelningsformat | MPEG-4, H.264 |
| Inspelningsformat | 4K 3840x2160: 30 fps 2.7K 2688x1512: 60, 30 fps FHD 1920x1080: 120, 60, 30 fps HD 1080x720: 120, 60, 30 fps |
| Bildformat | 4:3, 16:9 |





