Yashica FX-D 300 Digital Film Simulation Camera

| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Just like its siblings, the analog-inspired film advance lever
and built-in six YASHICA film simulations – Ruby 60s, Sapphire 70s,
Yashica 400, Golden 80s, Mono 400, B&W 400 – invite you to slow
down, compose thoughtfully, and enjoy the ritual of each frame.
Customize your shots with advanced image controls and instantly save
your go-to looks as your unique recipes.
Featuring
a 50 MP, 1/1.56-inch sensor alongside a 24 mm f/1.8 crop-to-zoom lens
with 3-axis optical image stabilization and 2.5x digital zoom, this
camera allows you to capture fine detail and rich tonal depth with
clarity. Its Digital Mode lets you capture moments the second they
happen. Its instant shooting capabilities and simple workflow are
designed for when you need to act fast or prefer a no-fuss digital
experience.
YASHICA FX-D 300 is where yesterday’s charm meets tomorrow’s technology.
| Sensorstorlek | CMOS |
|---|---|
| Megapixel | 50 |
| Filformat | JPEG |
| Inspelningsformat | MPEG-4, H.264 |
| Inspelningsformat | 4K 3840x2160: 30 fps 2.7K 2688x1512: 60, 30 fps FHD 1920x1080: 120, 60, 30 fps HD 1080x720: 120, 60, 30 fps |
| Bildformat | 4:3, 16:9 |
| LCD-bildskärm | Vridbar, 2.8" |
| Brännvid motsvarande 35mm format | 24mm |
| Digital Zoom | 2.5x |
| Bildstabilisering | Ja |
| Största bländare | f/1.8 |
| Minneskort | SD, SDHC, SDXC |
| Gränssnitt | 3.5mm Mic, USB-C |
| Mått | 120 x 84 x 86 mm |
| Vikt | 408 g |
| Färg | Silver/Svart |
| Garanti | 12 månader |
- StockholmKontrollera tillgänglighet
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Sensorstorlek | CMOS |
|---|---|
| Megapixel | 50 |
| Filformat | JPEG |
| Inspelningsformat | MPEG-4, H.264 |
| Inspelningsformat | 4K 3840x2160: 30 fps 2.7K 2688x1512: 60, 30 fps FHD 1920x1080: 120, 60, 30 fps HD 1080x720: 120, 60, 30 fps |
| Bildformat | 4:3, 16:9 |








