Sony FE 24-50/2.8 G -objektiv
Sony ZV-E1 + FE 24-50/2.8 G -systemkamera41 290,00 kr Ordinarie pris 44 480,00 kr
Sony A7S Mark III + FE 24-50/2.8 G -systemkamera57 690,00 kr Ordinarie pris 59 880,00 kr
Sony FX3A Cinema-kamera + FE 24-50/2.8 G61 690,00 kr Ordinarie pris 64 980,00 kr
Sony FX6 Cinema-kamera + FE 24-50/2.8 G82 690,01 kr Ordinarie pris 86 480,00 kr

| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Sony Spara Nu -objektivkampanj
Köp ett Sony objektiv som ingår i kampanjen och få 2200kr i omedelbar rabatt med koden SONY2200
Lägg kampanjprodukten i varukorgen och skriv in koden i fältet för kampanjkod så får du rabatten.
Alla kampanjprodukter hittar du HÄR>>
Kampanjen gäller t.o.m. 29/3 2026
Sony FE 24-50 mm f/2,8 G (Sony FE2450) -objektivet erbjuder en ljusstark bländare i ett portabelt format, dvs. ett perfekt val för varierande fotografering i både stan och ute i naturen. Bildkvaliteten gynnar fotografer både inom stillbild och video, med hög upplösning och skön bokeh.
Objektivet består av 16 element i 13 grupper, optimerade för högre upplösning, detaljrikedom och bokeh-kvalitet. Med bländaren f/2,8 går det att ta bilder i svagt ljus även med kort skärpedjup. Objektivets runda bländare med 11 lameller producerar generös och jämn bokeh.
Fyra asfäriska element minimerar sfärisk aberration och distorsion, samt reducerar s.k. lökrings-bokeh, samtidigt som två element med extra låg dispersion dämpar kromatisk aberration och färgblödning, vilket ger bättre skärpa och mer naturtrogen färgåtergivning.
Objektivet är också idealiskt för makrofotografering, med kortaste fokuseringsavstånd på bara 18 cm och en förstoring på 0,33x.
Autofokussystemets linjära motorer förbättrar fokuseringsprestandan och ger snabbare, tystare och mer exakt AF, vilket gör det idealiskt för både video och stillbilder.
Objektivet stöder bildstabilisering i Dynamic/Active-läge med kompatibla kameror. Det stöder även Breathing Compensation-funktion med vissa filmproduktionsmodeller och Alpha-kameramodeller. Den manuella bländarringen kan tystas för ljudlös drift samt zoomen kan justeras efter önskade vridmoment. En programmerbar knapp för fokuslåsning och en switch för fokusläge för intuitiv fokusering.
Det medföljande motljusskyddet har fått en ny form som matchar objektivets stilrena design, med minskad diameter och längd.
| Typ av objektiv | Normalzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Sony FE |
| Bildvinkel | 84° - 47° |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/2.8 |
| Minsta bländare | f/22 |
| Närgräns | 18 cm |
| Förstoring | 0.33x |
| Linser/grupper | 16/13 |
| Antal bländarlameller | 11 |
| Filterdiameter (mm) | 67 mm |
| Vädertätad | Ja |
| Vad finns i kartongen? | Objektiv, ALC-SH178 motljusskydd, främre- och bakre objektivlock |
| Diameter x längd | 74.8 x 92.3 mm |
| Vikt | 440 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 24 månader |
- StockholmTillfälligt slut
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Typ av objektiv | Normalzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Sony FE |
| Bildvinkel | 84° - 47° |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/2.8 |














