Sony FE 20-70/4 G -objektiv
-
Sony FX3A Cinema-kamera + FE 20-70/4 G62 690,00 kr Ordinarie pris 68 980,00 kr -
Sony FX6 Cinema-kamera + FE 20-70/4 G87 490,00 kr Ordinarie pris 90 480,00 kr

| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Sony Objektiv Instant Save -kampanj 4-17/5 2026
Köp det här Sony objektivet så får du 1100kr rabatt med koden SONY1100
Lägg kampanjobjektiv i varukorgen och skriv in koden i fältet för kampanjkod så får du rabatten.
Alla kampanjprodukter hittar du HÄR>>
Sony Summer Cashback -kampanj 1/4-31/7 2026
Köp en Sony kampanjprodukt så får du up till 2200 kr tillbaka efter att du registrerat produkten.
Alla produkter som hör till kampanjen hittar du HÄR>>
Sony FE 20-70mm f/4 G är ett ultralätt och kompakt zoomobjektiv som ger högkvalitativa bilder och videor med snabb autofokus. Objektivet lämpar sig för Sony E-fattnings spegellösa fullformatskameror och APS-C-systemkameror.
20-70 mm brännvidd är perfekt för daglig univeralfotografering, event- och landskapsfotografering. Den snabba, träffsäkra och praktiskt taget ljudlösa autofokusen med dubbla linjära XD-motorer fungerar utmärkt även i fartfyllda situationer och är även utmärkt för videofilmning.
FE 20-70mm f/4 G:s två AA-element och tre ED-glaselement korrigerar effektivt färgavvikelser och skapar bästa möjliga resultat över hela bildytan. Nio cirkulära bländarlameller ger en elegant bokeh i bilderna. Objektivet är smidigt att använda för stillbilds- och videofilmning, då knappen för att hålla fokus och de separata ringarna för fokus, zoom och bländare finns nära till hands.
Objektivet är lätt och kompakt och smidigt att ta med sig överallt och tack vare den vädertåliga konstruktionen klarar det även tuffa förhållanden. Objektivets kortaste fokuseringsavstånd är 25 cm och filter med 72 mm gänga är kompatibla.
| Typ av objektiv | Normalzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Sony FE |
| Bildvinkel | 94° - 34° |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/4 |
| Minsta bländare | f/22 |
| Närgräns | 25 cm |
| Förstoring | 0.39x |
| Linser/grupper | 16/13 |
| Antal bländarlameller | 9 |
| Filterdiameter (mm) | 72 mm |
| Vädertätad | Ja |
| Diameter x längd | 78.7 x 99 mm |
| Vikt | 488 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 24 månader |
- StockholmTillfälligt slut
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Typ av objektiv | Normalzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Sony FE |
| Bildvinkel | 94° - 34° |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/4 |


















