Sony A7S Mark III -systemkamera
Sony A7S Mark III + FE 24-50/2.8 G -systemkamera57 690,00 kr Ordinarie pris 59 880,00 kr
Sony A7S Mark III + Sigma 24-70/2.8 A DG DN II -systemkamera58 190,00 kr Ordinarie pris 62 180,00 kr

| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Sony Trade-in Bonus inbyteskampanj
Köp en Sony A7S Mark III systemkameran och byt in ditt gamla systemkamera så får du 2200 kr extra till godo utöver ordinarie inbytesvärdet.
Alla kampanjprodukterna hittar du HÄR>>
Kampanj gäller t.o.m. 21/5 2026.
Sony A7S Mark III är utrustad med fullformats 12,1 megapixels Exmor R CMOS- sensor, en högpresterande BIONZ XR-processor, en 5-axlig bildstabilisering och en snabb autofokus med 759 punkter, som tillsammans ger detaljrika bilder och videor. Med ISO-409600 och ett brett dynamiskt omfång levererar skarpare bilder och videor än tidigare, till och med på natten.
4K-videoinspelning är möjlig med upp till 120 bilder per sekund. I alla hastigheter och upplösningar kan 10-bitars 4:2:2-bild spelas in. Förutom Long GOP finns All-Intra-kodning tillgänglig, som kodar varje bild med en bithastighet på upp till 600MT/s för att fånga rörelser med mer precision, till antingen intern eller extern lagring. Det nya inspelningsformatet XAVC HS använder HEVC/H.265-kodning för att leverera enastående bildkvalitet i ett mindre filformat.
För krävande efterbehandlingsflöden kan 16-bitars RAW-bild tas via en HDMI-port, till kompatibla externa inspelare.
Gammakurvan S-Log3 och färgrymden S-Gamut3.Cine, som är samma som i professionella videokameror, erbjuder ett bredare dynamiskt omfång och enklare färgdefinition i arbetsflödet för efterbearbetning.
Seriebildtagning med 10 bilder/sekund gör det möjligt att ta upp till 1000 RAW-bilder i ett sträck.
Den damm- och stänksäkra A7S III-kameran erbjuder förstklassig ergonomi och hantering, vilket gör den smidig i alla situationer, även med större objektiv.
Kameran har en framåtriktad och roterande pekskärm som gör det enkelt att fotografera i alla situationer och att justera inställningarna går snabbt och smidigt. Dessutom har kameran en mycket träffsäker elektronisk sökare med 9,44 miljoner punkter som underlättar fotografering även i starkt dagsljus.
Kameran har två platser för minneskort, som båda kan hantera SD- (UHS-II) eller CFexpress (typ A)-minneskort.
| Sensorstorlek | 35mm Full Frame, CMOS, Exmor R |
|---|---|
| Megapixel | 12,1 |
| Processor | Bionz XR |
| ISO | 80 - 102400 (40 - 409600) |
| Filformat | JPEG, RAW, HEIF |
| Inspelningsformat | MPEG-4, H.264, XAVC-S, H.265, XAVC-HS |
| Inspelningsformat | 3840 x 2160p: 120, 100, 60, 50, 30, 25, 24 fps 1920 x 1080p: 120, 100, 60, 50, 30, 25, 24 fps |
| Bildformat | 1:1, 4:3, 16:9, 3:2 |
| Mikrofon | Inbyggd stereomikrofon |
| Sökare | Elektronisk |
| Sökartäckning | 100% |
| Upplösning elektronisk sökare | 9.44 MP |
| LCD-bildskärm | Vridbar, Pekskärm, 3", 1 440 000 pixlar |
| Fokuspunkter | 759 punkter, Kontrastdetekterande, Fasdetekterande |
| Autofokus | Förfokusering, Självutlösare, Följande, One shot, Kontinuerlig, Touch, Ansiktsigenkänning |
| Exponering | Auto, Tidsförval, Bländarförval, Manuell |
| Exponeringskompensation | +/-5 EV (1/3 EV, 1/2 EV) |
| Längsta slutartid | 30 s |
| Kortaste slutartid | 1/8000 s |
| Självutlösare | 2 s, 5 s, 10 s |
| Antal bilder/sekund | 10 bilder/s |
| Objektivfattning | Sony FE |
| Bildstabilisering | 5-axis |
| Vädertätad | Ja |
| WiFi | Ja |
| Minneskort | CFexpress Type A, SD, SDHC, SDXC |
| Gränssnitt | 3.5mm hörlursutgång, HDMI, NFC, 3.5mm Mic, microUSB, Trådlös fjärrkontroll, Bluetooth |
| Batteri | NP-FZ100 |
| Vad finns i kartongen? | A7S II kamerahus, NP-FZ100 batteri, laddare, power cord, cable protector, shoulder strap, body cap, accessory shoe cap, eyepiece cup, USB cable |
| Mått | 128.9 x 96.9 x 80.8 mm |
| Vikt | 699 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 24 månader |
- StockholmTillfälligt slut
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Sensorstorlek | 35mm Full Frame, CMOS, Exmor R |
|---|---|
| Megapixel | 12,1 |
| Processor | Bionz XR |
| ISO | 80 - 102400 (40 - 409600) |
| Filformat | JPEG, RAW, HEIF |
| Inspelningsformat | MPEG-4, H.264, XAVC-S, H.265, XAVC-HS |
























































