Sigma 20-200/3.5-6.3 C DG -objektiv, L-mount
Sigma 20-200/3.5-6.3 C DG -objektiv, Sony FE10 790,00 kr

| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Sigma objektiv + Hoya filtererbjudande!
Köp det här Sigma objektivet så får du 50% rabatt på Hoya-filter.
Priset uppdateras automatiskt när du lägger objektiv och filter i varukorgen.
Sigma 20-200 mm f/3,5-6,3 DG Contemporary kombinerar ett brett brännviddsomfång med mobilitet, så att du kan fotografera allt från solnedgångar till sport utan att byta objektiv. Maximal förstoringsgrad på 1:2 gör att du kan ta fantastiska närbilder, och med 200 mm tele och f/6,3-bländare i kombination med en tålig konstruktion är det här objektivet ett säkert verktyg i alla fotograferingssituationer.
Objektivet är lätt och kompakt, väger bara ca 550 g och mäter 11,5 cm när det inte är utzoomat. Switchen för fokusläge och zoomlåset förhindrar att objektivet själv glider, och låset släpper när man zoomar. Frontlinsen är vatten- och fettavvisande, och konstruktionens damm- och stänkskydd skyddar interna element.
Optiskt använder objektivet fyra asfäriska element, tre SLD-element och ett FLD-element, totalt 18 element i 14 grupper, samt en rundad bländare med 9 lameller. Det garanterar skarpa och tydliga bilder över hela zoom- och bländarområdet, samtidigt som objektivet är lätt och kompakt. Objektivkonstruktionen har också optimerats för att minimera reflektioner och spökbilder vid fotografering i motljus.
Sigmas HLA-fokuseringssystem (High-response Linear Actuator) levererar snabb och tyst autofokusering över hela fokusområdet, även i fartfyllda scenarier. Sigma 20-200 mm f/3,5-6,3 DG Contemporary är ett mångsidigt all-in-one-zoomobjektiv som man kan ha monterat på kameran under längre perioder och som fungerar lika bra för vardagsfotografering som för naturfotografering.
Genom att registrera produkten på
Sigmas hemsida får du till den normala 2 års garantin en 3 års
tilläggsgaranti, du får alltså en garanti till objektivet på sammanlagt 5
år. Registrering>>
| Typ av objektiv | Superzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Leica L |
| Bildvinkel | 94.5° - 12.3º |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/3.5-6.3 |
| Minsta bländare | f/22-40 |
| Närgräns | 16.5 cm |
| Linser/grupper | 18/14 |
| Antal bländarlameller | 9 |
| Filterdiameter (mm) | 72 mm |
| Vädertätad | Ja |
| Vad finns i kartongen? | Objektiv, motljusskydd, väska, främre- och bakre objektivlock |
| Diameter x längd | 77.2 x 115.5 mm |
| Vikt | 550 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 2+3 år |
- StockholmTillfälligt slut
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Typ av objektiv | Superzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Leica L |
| Bildvinkel | 94.5° - 12.3º |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/3.5-6.3 |

















