Sigma 135/1.8 DG HSM Art -objektiv, Nikon BEGAGNAD INKL MOMS
SKU
VL_012_24SO240955
9 990,00 kr
Tillgänglig
Visa lagerstatus i butik
Sigmas nya 135mm f/1.8 i Art-serien, är ett ljusstarkt objektiv med fast brännvidd.
Objektivet är perfekt för porträtt, evenemang och sportfotografering. Tack vare den väderbeständiga konstruktionen fungerar det även i besvärliga väderförhållanden. Den stora bländaren på f/1,8 ger en elegant bokeh-effekt och klarar fotografering även i svagt ljus.
Objektivet är lämpligt för fullformatskameror och APS-C-systemkameror.
| Ange Skick | Lite använd |
|---|---|
| Mekaniskt skick | Bra |
| Optikens skick | Bra |
| Begagnad hos | Stockholm Herkulesgatan 11 |
| Typ av objektiv | Standard och kort tele |
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Nikon FX |
| Bildvinkel | 18.2° |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/1.8 |
| Minsta bländare | f/16 |
| Närgräns | 87.5 cm |
| Förstoring | 0.2x |
| Linser/grupper | 13/10 |
| Antal bländarlameller | 9 |
| Filterdiameter (mm) | 82 mm |
| Vädertätad | Ja |
| Fokusmotor | UltraSonicMotor |
| Diameter x längd | 91.4 x 114.9 mm |
| Vikt | 1130 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 1 månad |
- StockholmKontrollera tillgänglighet
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Ange Skick | Lite använd |
|---|---|
| Mekaniskt skick | Bra |
| Optikens skick | Bra |
| Begagnad hos | Stockholm Herkulesgatan 11 |
| Typ av objektiv | Standard och kort tele |
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
Visa alla attribut












