Panasonic Lumix DC-GH6 -systemkamera BEGAGNAD
SKU
VL_022_229119011
Special Price 8 800,00 kr Ordinarie pris 10 990,00 kr
Lägsta pris under senaste 30 dagar: 10990 kr
Tillgänglig
Visa lagerstatus i butik
Panasonic Lumix DC-GH6 för vidare videofunktioner från Panasonics framgångsrika Lumix GH-seriens spegellösa systemkameror.
Lumix GH6 är byggd kring en ny 25MP CMOS Micro Four Thirds-sensor. Med den nya processorn är sensorn snabb, vilket förhindrar rolling shutter-effekter i synnerhet i videofilmning. Den nya sensorn har parallell inspelning med high- och low gain vilket tillåter Dynamic Range Boost-läget, som ger kameran upp till 13 steg av dynamiskt omfång vid höga ISO-tal. Lumix GH6 är också den första kameran i GH-serien som använder full VariCam V-Log-profil. Panasonics branschledande 5-axliga kamerastabilisering har förbättrats från GH5 Mark II:s 6,5 korrigeringssteg till 7,5.
Lumix GH6 erbjuder ett stort utbud av inspelningsformat med många codecs, resolutioner och bitströmmar. På typiskt Panasonic-manér kommer alternativen bara att öka i framtiden med firmware-uppdateringar. De viktigaste alternativen är upp till 5,8K-videoinspelning i "open gate"/anamorfiskt läge, 5,7K-inspelning över hela sensorns bredd med 60 bilder per sekund och 800 Mbps-bithastighet, 4K-inspelning med upp till 120 bilder per sekund och Full HD-inspelning med upp till 300 bilder per sekund. Lumix GH6 kan spela in video i Apple ProRes 422- och 422 HQ-format i kameran. Inspelning sker nu på CFexpress- och UHS-II SD-minneskort, och i framtiden med firmware-uppdatering direkt på SSD-hårddisk via USB-C-anslutning.
Panasonics kameror har frontmikrofonförstärkare och ljudkvaliteten är en styrka jämfört med de flesta andra tillverkare. GH6 kan spela in ljud internt i 48 kHz/24-bits upplösning, och med XLR-adaptern (säljs separat) är det möjligt att samtidigt spela in 4 ljudkanaler i upp till 96 kHz/24-bits upplösning.
Panasonic Lumix DC-GH6:s kamerahus har blivit större och har nu en inbyggd tyst fläkt som bidrar till att hålla kamerans temperatur nere under långa inspelningssessioner, vilket är värdefullt eftersom GH6 inte har någon intern tidsgräns för videoinspelning. GH6-kamerahuset är stänk- och dammtåligt trots fläkten.
Lumix GH6 är byggd kring en ny 25MP CMOS Micro Four Thirds-sensor. Med den nya processorn är sensorn snabb, vilket förhindrar rolling shutter-effekter i synnerhet i videofilmning. Den nya sensorn har parallell inspelning med high- och low gain vilket tillåter Dynamic Range Boost-läget, som ger kameran upp till 13 steg av dynamiskt omfång vid höga ISO-tal. Lumix GH6 är också den första kameran i GH-serien som använder full VariCam V-Log-profil. Panasonics branschledande 5-axliga kamerastabilisering har förbättrats från GH5 Mark II:s 6,5 korrigeringssteg till 7,5.
Lumix GH6 erbjuder ett stort utbud av inspelningsformat med många codecs, resolutioner och bitströmmar. På typiskt Panasonic-manér kommer alternativen bara att öka i framtiden med firmware-uppdateringar. De viktigaste alternativen är upp till 5,8K-videoinspelning i "open gate"/anamorfiskt läge, 5,7K-inspelning över hela sensorns bredd med 60 bilder per sekund och 800 Mbps-bithastighet, 4K-inspelning med upp till 120 bilder per sekund och Full HD-inspelning med upp till 300 bilder per sekund. Lumix GH6 kan spela in video i Apple ProRes 422- och 422 HQ-format i kameran. Inspelning sker nu på CFexpress- och UHS-II SD-minneskort, och i framtiden med firmware-uppdatering direkt på SSD-hårddisk via USB-C-anslutning.
Panasonics kameror har frontmikrofonförstärkare och ljudkvaliteten är en styrka jämfört med de flesta andra tillverkare. GH6 kan spela in ljud internt i 48 kHz/24-bits upplösning, och med XLR-adaptern (säljs separat) är det möjligt att samtidigt spela in 4 ljudkanaler i upp till 96 kHz/24-bits upplösning.
Panasonic Lumix DC-GH6:s kamerahus har blivit större och har nu en inbyggd tyst fläkt som bidrar till att hålla kamerans temperatur nere under långa inspelningssessioner, vilket är värdefullt eftersom GH6 inte har någon intern tidsgräns för videoinspelning. GH6-kamerahuset är stänk- och dammtåligt trots fläkten.
| Ange Skick | Lite använd |
|---|---|
| Antal exponeringar | 1520 |
| Begagnad hos | Stockholm Herkulesgatan 11 |
| Sensorstorlek | Live MOS, MicroFourThirds |
| Megapixel | 25,2 |
| ISO | 100-25600 (50-25600) |
| Filformat | JPEG, RAW |
| Inspelningsformat | MOV, H.264, MP4, ProRes 422 HQ, H.265, HEVC |
| Inspelningsformat | 5760 x 4320p: 30, 25, 24 fps 5728 x 3024p: 60, 50, 48, 30, 25, 24 fps 4352 x 3264p: 60, 50, 48 fps 4096 x 2160p: 120, 100, 60, 50, 48, 30, 25, 24 fps 3840 x 2160p: 120, 100, 60, 50, 48, 30, 25, 24 fps 1920 x 1080p: 240, 200, 120, 100, 60, 50, 48, 30, 25, 24 fps |
| Bildformat | 1:1, 4:3, 16:9, 3:2 |
| Mikrofon | Inbyggd stereomikrofon |
| Sökare | Elektronisk |
| Sökartäckning | 100% |
| Upplösning elektronisk sökare | 3.68 MP |
| LCD-bildskärm | Vridbar, Pekskärm, 3", 1 840 000 pixlar |
| Autofokus | Förfokusering, Självutlösare, Följande, One shot, Kontinuerlig, Touch, Ansiktsigenkänning |
| Exponering | Auto, Tidsförval, Bländarförval, Manuell |
| Exponeringskompensation | +/-5 EV (1/3 EV) |
| Längsta slutartid | 60 s |
| Kortaste slutartid | 1/32000 s |
| Självutlösare | 2 s, 10 s |
| Antal bilder/sekund | 14 bilder/s |
| Crop Factor | 2x |
| Objektivfattning | Micro Four Thirds (MFT) |
| Bildstabilisering | 5-axis |
| Vädertätad | Ja |
| WiFi | Ja |
| Minneskort | CFexpress Type B, SD, SDHC, SDXC |
| Gränssnitt | 3.5mm hörlursutgång, HDMI, 3.5mm Mic, Bluetooth, 2.5mm Remote, BNC, USB Type-C |
| Batteri | DMW-BLK22 |
| Mått | 138.4 x 100.3 x 99.6 mm |
| Vikt | 739 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 1 månad |
- StockholmKontrollera tillgänglighet
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Ange Skick | Lite använd |
|---|---|
| Antal exponeringar | 1520 |
| Begagnad hos | Stockholm Herkulesgatan 11 |
| Sensorstorlek | Live MOS, MicroFourThirds |
| Megapixel | 25,2 |
| ISO | 100-25600 (50-25600) |
Visa alla attribut
























