Nikkor Z DX 12-28/3.5-5.6 PZ VR -objektiv
-
Nikon Z 30 + Z DX 12-28/3.5-5.6 PZ VR -systemkamera10 190,00 kr Ordinarie pris 11 990,00 kr

| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Instant Save -kampanj 30/4-27/7 2026
Den här Nikon kampanjen kan du ta del av omedelbart! Rabatten är redan avdragen i priset så du behöver inte registrera produkterna.
Alla produkter som hör till kampanjen hittar du HÄR>>
Nikkor Z DX 12-28mm f/3.5-5.6 PZ VR är ett lätt, kompakt och högkvalitativt vidvinkelzoomobjektiv för allroundfotografering, inklusive gatu-, landskaps- och eventfotografering. Det är dessutom perfekt för vloggare.
Objektivet har en elektronisk PZ-zoom, som också går att fjärrstyra. Den effektiva VR-bildstabiliseringen minimerar risken för skakningar i stillbilder och video, även vid handhållen fotografering.
Objektivet är damm- och stänksäkert, vilket gör att även tuffare fotograferingsförhållanden går att hantera. Objektivets närmaste fokuseringsavstånd är 19 cm och filter med 67 mm gänga är kompatibla.
Nikkor Z - 5 års förlängd garanti!
Köp ett Nikkor Z -objektiv så får du 5 års förlängd garanti när du registrerar den på Nikons webbsida.
Produkten bör registreras inom 90 dagar från inköpsdatumet.
| Typ av objektiv | Vidvinkelzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Nikon Z DX |
| Brännvid motsvarande 35mm format | 18-42 mm |
| Bildvinkel | 99° - 53° |
| Bildstabilisering | Ja |
| Största bländare | f/3.5-5.6 |
| Minsta bländare | f/16-25 |
| Närgräns | 19 cm |
| Förstoring | 0.21x |
| Linser/grupper | 12/11 |
| Antal bländarlameller | 7 |
| Filterdiameter (mm) | 67 mm |
| Vädertätad | Ja |
| Fokusmotor | Steppermotor |
| Vad finns i kartongen? | Objektiv, främre- och bakre objektivlock |
| Diameter x längd | 72 x 63.5 mm |
| Vikt | 205 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 12 månader |
- StockholmKontrollera tillgänglighet
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Typ av objektiv | Vidvinkelzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Nikon Z DX |
| Brännvid motsvarande 35mm format | 18-42 mm |
| Bildvinkel | 99° - 53° |
| Bildstabilisering | Ja |
















