Nikkor Z 24-200/4-6.3 VR -objektiv
-
Nikon Z 5 + Z 24-200/4-6.3 VR -systemkamera17 990,00 kr Ordinarie pris 23 990,00 kr -
Nikon Z5 II + Z 24-200/4-6.3 VR -systemkamera20 290,00 kr Ordinarie pris 32 590,00 kr

| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Instant Save -kampanj 30/4-27/7 2026
Den här Nikon kampanjen kan du ta del av omedelbart! Rabatten är redan avdragen i priset så du behöver inte registrera produkterna.
Alla produkter som hör till kampanjen hittar du HÄR>>
Nikkor Z 24-200mm f/4-6.3 VR är ett lätt och kompakt zoomobjektiv med ljusstark brännvidd, snabb och praktiskt taget ljudlös fokusering och en effektiv VR-bildstabilisering.
24-200 mm brännvidd är perfekt för allroundfotografering på resande fot och landskapsfotografering. Med det här mångsidiga objektivet kan du zooma från vidvinkel till tele på några sekunder.
Det damm- och stänksäkra objektivet gör att du kan ta snygga bilder och videor även under krävande förhållanden. Asfäriskt ED-glas och asfäriska linselement ger mycket låg distorsion över hela zoomomfånget. ARNEO-beläggningen på optiken förhindrar effektivt bildreflektioner och spökbilder. Fluoridbeläggningen förhindrar att smutspartiklar och fett fastnar på linsytan.
Nikkor Z - 5 års förlängd garanti!
Köp ett Nikkor Z -objektiv så får du 5 års förlängd garanti när du registrerar den på Nikons webbsida.
Produkten bör registreras inom 90 dagar från inköpsdatumet.
| Typ av objektiv | Superzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Nikon Z |
| Bildvinkel | 84° - 12° 20' |
| Bildstabilisering | Ja |
| Största bländare | f/4-6.3 |
| Minsta bländare | f/22-36 |
| Närgräns | 50 cm |
| Förstoring | 0.28x |
| Linser/grupper | 19/15 |
| Antal bländarlameller | 7 |
| Filterdiameter (mm) | 67 mm |
| Vädertätad | Ja |
| Fokusmotor | Steppermotor |
| Diameter x längd | 77 x 114 mm |
| Vikt | 570 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 12 månader |
- StockholmKontrollera tillgänglighet
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Typ av objektiv | Superzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Nikon Z |
| Bildvinkel | 84° - 12° 20' |
| Bildstabilisering | Ja |
| Största bländare | f/4-6.3 |



















