Canon RF 24-70/2.8 L IS USM -objektiv
-
Canon EOS R6 Mark II + RF 24-70/2.8 L IS USM -systemkamera47 990,00 kr Ordinarie pris 54 770,00 kr

| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Canon Summer Instant Save -kampanj 1/5-2/8 2026
Köp en Canon EOS R -systemkamera eller ett Canon RF -objektiv som ingår i kampanjen så får du upp till 5900 kr rabatt!
Rabatten uppdateras automatiskt när du lägger kampanjprodukten i din varukorgen.
Alla kampanjprodukter hittar du HÄR>>
Canon Trade-In Bonus Cashback -kampanj
Köp det här kampanjobjektiv och ge i inbyte ditt gamla objektiv så får du 1300kr Cashback utöver det ordinarie inbytesvärdet när du har registrerat produkten.
Mer information om kampanjen och alla kampanjprodukter hittar du HÄR>>
Kampanjen gäller t.o.m. 30/6 2026.
Canon RF 24-70mm f/2.8L IS USM är ett nytt populärt objektiv. Det är ett lättare och kompaktare alternativ till fotografens traditionella standardverktyg. Det är som gjort under alla omständigheter, vare sig det gäller miljöer i ute naturen eller i en studio.
För första gången finns nu ett objektiv på 24-70 mm brännvidd med bildstabilisering, och en utlovad kapacitet på upp till fem bländartal. Den nya snabba men tysta Nano USM-fokuseringsmotorn är särskilt lämpad för videofilmning. Ett antal linselement som reducerar distorsion och kromatisk aberration är inbyggda i konstruktionen. En programmerbar manöverratt gör hanteringen mycket smidig, exempelvis kan man programmera in justering av bländare eller exponering.
Som bekant, när det gäller objektiv i L-serien, är det väder- och dammskyddat.
| Typ av objektiv | Normalzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Canon RF |
| Bildvinkel | 84° - 34° |
| Bildstabilisering | Ja |
| Största bländare | f/2.8 |
| Minsta bländare | f/22 |
| Närgräns | 21 cm |
| Förstoring | 0.30x |
| Linser/grupper | 21/15 |
| Antal bländarlameller | 9 |
| Filterdiameter (mm) | 82 mm |
| Vädertätad | Ja |
| Fokusmotor | UltraSonicMotor |
| Vad finns i kartongen? | Objektiv, motljusskydd, väska, främre- och bakre objektivlock |
| Diameter x längd | 88.5 x 125.7 mm |
| Vikt | 900 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 24 månader |
- StockholmI lager
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Typ av objektiv | Normalzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Canon RF |
| Bildvinkel | 84° - 34° |
| Bildstabilisering | Ja |
| Största bländare | f/2.8 |
















