Canon EOS C400 Cinema-kamera

| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Canon EOS C400 sätter nya standarder för mångsidighet! Den är framtagen för professionella filminspelningar, direktsändningar och virtuell produktion.
- Fullformat 6K BSI-sensor
- Triple base ISO
- RF-fattningssystem
- Dual Pixel CMOS AF II
- 12-bit Cinema RAW Light LT / ST / HQ
- 4:2:2 10-bit XF-AVC / XF-AVC S / XF-HEVC S
- Hög bildfrekvens (8K 60 / 4K 120) Störningsfri anslutning
Fånga hisnande bildmaterial med Canons avancerade bakgrundsbelysta sensor (BSI), som erbjuder nästa generations funktioner, Triple base ISO (800/3200/12800), organisk färgåtergivning och dynamiskt omfång i 16 stop.
Njut av den uppdaterade och blixtsnabba autofokusteknologin. Skarp och extremt reaktionssnabb ansikts-, ögon-, huvud-, kropps- och djurspårning över hela sensorytan. Du får full kontroll över ansiktsigenkänning och anpassningsbara inställningar för att alltid fånga perfekt skärpa.
Kameran har 12-bit Cinema RAW Light LT/ST/HQ i hela 6K 60P och 4K 120P. För 4K finns även 4:2:2 10-bitars inspelning via XF-AVC samt via de vidareutvecklade formaten XF-AVC S och XF-HEVC S (MP4), alla med omfattande metadata och tydlig filstruktur.
Du kan lita på förstklassiga fasta objektiv, zoom- och filmobjektiv med enastående optisk prestanda, optiska metadata i realtid samt ett högkänsligt AF/IS-system. Du kan även ansluta dina PL- och EF-objektiv med Canons objektivadapter.
I/O-anslutningar integrerade i kamerahuset, inklusive 12G-SDI, 3G-SDI, 2x mini-XLR, Mic In, Remote, Timecode, LENS och Genlock/SYNC/Return. Inbyggt Wi-Fi/Ethernet möjliggör IP-streaming i realtid (SRT/RTSP) och fjärrstyrning via XC-protokollet.
| Sensorstorlek | 35mm Full Frame, BSI CMOS |
|---|---|
| Megapixel | 21,2 |
| Processor | Digic DV7 |
| ISO | 100-102400 |
| Inspelningsformat | XF-AVC, XF-HEVC |
| Inspelningsformat | Cinema RAW Light 12-Bit 6144x3456 jopa 60 fps XF-AVC S 4:2:2 10-Bit 4096x2160: jopa 120 fps XF-HEVC S 4:2:2 10-Bit 4096x2160 jopa 120 fps XF-AVC 4:2:2 10-Bit 4096x2160: jopa 120 fps 2048x1080: jopa 180 fps |
| Sökare | Nej |
| LCD-bildskärm | Vridbar, Pekskärm, 3.5", 2 760 000 pixlar |
| Objektivfattning | Canon RF |
| Bildstabilisering | 5-axis |
| WiFi | Ja |
| Minneskort | CFexpress Type B, SD, SDHC, SDXC |
| Gränssnitt | 3.5mm hörlursutgång, HDMI, 3.5mm Mic, 2.5mm Remote, 3G-SDI, 12G-SDI, 2 x Mini XLR 3-Pin, RJ45, USB Type-C |
| Batteri | BP-A60/BP-A60N |
| Vad finns i kartongen? | EOS C400 kamera, BP-A60N batteri, handtagsenhet, grepp, LCD-skärm + tillbehörsenhet, MC-5U skärmkabel, mikrofonhållare, body cap, måttbandskrok, insexnyckel, CG-A10 laddare, CA-CP300B nätadapter, användarhandbok |
| Mått | 142 x 135 x 135 mm |
| Vikt | 1540 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 24 månader |
| Sensorstorlek | 35mm Full Frame, BSI CMOS |
|---|---|
| Megapixel | 21,2 |
| Processor | Digic DV7 |
| ISO | 100-102400 |
| Inspelningsformat | XF-AVC, XF-HEVC |
| Inspelningsformat | Cinema RAW Light 12-Bit 6144x3456 jopa 60 fps XF-AVC S 4:2:2 10-Bit 4096x2160: jopa 120 fps XF-HEVC S 4:2:2 10-Bit 4096x2160 jopa 120 fps XF-AVC 4:2:2 10-Bit 4096x2160: jopa 120 fps 2048x1080: jopa 180 fps |

























