Sony SEL 11/1.8 -objektiv BEGAGNAD
SKU
VL_003_44SEL11F18
4 990,00 kr
Tillgänglig
Visa lagerstatus i butik

SWAP IT-BYTESFÖRFRÅGAN
| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Sony SEL 11mm f/1.8 är ett mycket lätt och kompakt vidvinkelobjektiv med fast brännvidd, perfekt för landskaps-, event- och arkitekturfotografering. Objektivet passar till Sonys spegellösa systemkameror med APS-C-sensor.
Objektivets stora bländare på f/1,8 ger en elegant bokeh-effekt och möjliggör fotografering i svagt ljus. Den snabba, träffsäkra och nästintill ljudlösa autofokusen gör objektivet perfekt även för videoinspelning.
Den damm- och stänksäkra konstruktionen gör att du kan fotografera även under mindre fördelaktiga fotoförhållanden. Filter med 55 mm gänga är kompatibla med objektivet.
| Ange Skick | Nyskick |
|---|---|
| Mekaniskt skick | Bra |
| Optikens skick | Bra |
| Begagnad hos | Oulu Hallituskatu 13-17 |
| Typ av objektiv | Vidvinkel |
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Sony E |
| Brännvid motsvarande 35mm format | 16.5 mm |
| Bildvinkel | 104° |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/1.8 |
| Minsta bländare | f/16 |
| Närgräns | 12 cm |
| Förstoring | 0.2x |
| Linser/grupper | 12/11 |
| Antal bländarlameller | 7 |
| Filterdiameter (mm) | 55 mm |
| Vädertätad | Ja |
| Diameter x längd | 66 x 57.5 mm |
| Vikt | 181 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 1 månad |
- StockholmTillfälligt slut
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Ange Skick | Nyskick |
|---|---|
| Mekaniskt skick | Bra |
| Optikens skick | Bra |
| Begagnad hos | Oulu Hallituskatu 13-17 |
| Typ av objektiv | Vidvinkel |
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
Visa alla attribut










