Sigma 50/2 C DG DN -objektiv, Sony FE

| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Sigma objektiv + Hoya filtererbjudande!
Köp det här Sigma objektivet så får du 50% rabatt på Hoya-filter.
Priset uppdateras automatiskt när du lägger objektiv och filter i varukorgen.
Sigma 50mm f/2 C DG DN är ett ljusstarkt objektiv med fast brännvidd i Sigmas Contemporary-serie, perfekt för allt från porträtt till universalfotografering.
De 9 cirkulära bländarlamellerna och den stora bländaröppningen f/2 ger ett elegant skärpedjup och fotografering även i svagt ljus lyckas.
Objektivet har ett kortaste fokuseringsavstånd på 45 cm och filter med 58 mm gänga är kompatibla. Objektivets robusta och högkvalitativa konstruktion gör det behagligt att hantera.
Objektivet är särskilt framtaget för fullformatskameror med Sony E-fattning, men även kompatibelt med APS-C-systemkameror.
Genom att registrera produkten på Sigmas hemsida får du till den normala 2 års garantin en 3 års tilläggsgaranti, du får alltså en garanti till objektivet på sammanlagt 5 år. Registrering>>
| Typ av objektiv | Standard och kort tele |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Sony FE |
| Bildvinkel | 46.8° |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/2 |
| Minsta bländare | f/22 |
| Närgräns | 45 cm |
| Förstoring | 0.14x |
| Linser/grupper | 11/9 |
| Antal bländarlameller | 9 |
| Filterdiameter (mm) | 58 mm |
| Vädertätad | Ja |
| Fokusmotor | Steppermotor |
| Vad finns i kartongen? | Objektiv, motljusskydd, främre och bakre objektivlock |
| Diameter x längd | 70 x 70 mm |
| Vikt | 345 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 2+3 år |
- StockholmTillfälligt slut
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Typ av objektiv | Standard och kort tele |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Sony FE |
| Bildvinkel | 46.8° |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/2 |












