OM SYSTEM OM-3 -systemkamera, silver
OM SYSTEM OM-3 + M.Zuiko 12-45/4 Pro -systemkamera27 990,00 kr
OM SYSTEM OM-3 + M.Zuiko 17/1.8 II -systemkamera28 290,00 kr Ordinarie pris 29 780,00 kr
OM SYSTEM OM-3 + M.Zuiko 25/1.8 II -systemkamera27 290,00 kr Ordinarie pris 28 780,00 kr

| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
OM SYSTEM Instant Save -kampanj 16/4-17/5 2026
Köp den här kampanjprodukt så får du 2000 kr rabatt med koden OM2000
Lägg kampanjprodukt i varukorgen och skriv in koden i fältet för kampanjkod så får du rabatten.
Alla kampanjprodukter hittar du HÄR>>
OM SYSTEM OM-3 förenar ikoniska Olympus OM-1-filmkamerans tidlösa design med modern teknologi och avancerad prestanda. Den här kompakta och lätta kameran erbjuder många kreativa funktioner och imponerande egenskaper för videofilmning, vilket gör den till det perfekta valet för kräsna fotografer och innehållsskapare.
Viktiga egenskaper:
- Snygg design och avancerad prestanda - Estetiken i en traditionell SLR-kamera i kombination med modern teknologi i form av flexibilitet och portabilitet.
- Anpassningsbara profiler för svartvitt och färg - Skapa en egen visuell stil och framkalla det klassiska analoga uttrycket direkt i kameran.
- Avancerade funktioner - Använd innovativa verktyg såsom Live ND/GND-filter, HDR och Focus Stacking utan att behöva redigera bildmaterialet i efterhand.
- Cinematiska Videofunktioner - Framtagen för videoskapare, med sömlösa byten, effektiv värmehantering och nya OM-Cinema videoprofiler.
OM-3 är ett perfekt val för kreatörer som värdesätter prestanda, flexibilitet och konstnärlig frihet.
| Sensorstorlek | Live MOS, MicroFourThirds |
|---|---|
| Megapixel | 20,4 |
| Processor | TruePic X |
| ISO | 200 - 102400 (80-102400) |
| Filformat | JPEG, RAW |
| Inspelningsformat | MOV, H.264, H.265 |
| Inspelningsformat | 4096 x 2160p: 60, 50, 40, 25, 24 fps 3840 x 2160p: 60, 50, 40, 25, 24 fps 1920 x 1080p: 60, 50, 40, 25, 24 fps |
| Bildformat | 1:1, 4:3, 16:9, 3:2, 3:4 |
| Mikrofon | Inbyggd stereomikrofon |
| Sökare | Elektronisk |
| Sökartäckning | 100% |
| Upplösning elektronisk sökare | 2.36 MP |
| LCD-bildskärm | Vridbar, Pekskärm, 3", 1 620 000 pixlar |
| Fokuspunkter | 1053 punkter, Kontrastdetekterande, Fasdetekterande |
| Autofokus | Förfokusering, Självutlösare, Följande, One shot, Kontinuerlig, Touch, Ansiktsigenkänning |
| Exponering | Auto, Tidsförval, Bländarförval, Manuell |
| Exponeringskompensation | +/-5 EV (1/3 EV, 1/2 EV) |
| Längsta slutartid | 60 s |
| Kortaste slutartid | 1/32000 s |
| Antal bilder/sekund | 120 bilder/s |
| Crop Factor | 2x |
| Objektivfattning | Micro Four Thirds (MFT) |
| Bildstabilisering | 5-axis |
| Vädertätad | Ja |
| WiFi | Ja |
| GPS | via mobiltelefon |
| Minneskort | SD, SDHC, SDXC |
| Gränssnitt | 3.5mm hörlursutgång, HDMImicro, 3.5mm Mic, Bluetooth, USB Type-C |
| Batteri | BLX-1 |
| Vad finns i kartongen? | OM-3 kamera, BLX-1 batteri, USB-C-kabel, kamerarem |
| Mått | 139.3 x 88.9 x 45.8 mm |
| Vikt | 413 g |
| Färg | Silver/Svart |
| Garanti | 24 månader |
- StockholmTillfälligt slut
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Sensorstorlek | Live MOS, MicroFourThirds |
|---|---|
| Megapixel | 20,4 |
| Processor | TruePic X |
| ISO | 200 - 102400 (80-102400) |
| Filformat | JPEG, RAW |
| Inspelningsformat | MOV, H.264, H.265 |


















