Nikkor Z 24-70/2.8 S II -objektiv
SKU
39JMA724DA
Special Price 34 390,00 kr Ordinarie pris 34 990,00 kr
Lägsta pris under senaste 30 dagar: 31990 kr
Kanske gillar du också
Nikon ZR RED 6K Cinema-kamera + Z 24-70/2.8 S II59 990,00 kr Ordinarie pris 62 980,00 kr

SWAP IT-BYTESFÖRFRÅGAN
| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Nikkor Z 24-70mm f/2.8 S II är ett nya generationens zoomobjektiv med intern zoom, effektivare autofokus och förbättrat väderskydd.
Dessutom har den optiska konstruktionen förnyats helt, vilket gör objektivet lättare, mer precist och balanserat, vilket gör det till ett idealiskt verktyg för videofilmning. Eftersom objektivet har intern zoomning förändras inte tyngdpunkten vid zoomning, vilket är extra fördelaktigt vid fotografering med stabilisering. Den interna zoomfunktionen bidrar dessutom till ett ännu bättre skydd mot damm och vattenstänk.
Z 24-70 mm f/2.8 S II är det första objektivet i Z-serien som har Nikons Silky Swift-fokusmotor, som är nästan fem gånger snabbare och 50 % tystare än sin föregångare. Fokuseringen vid zoomning är nästan 60 % snabbare än föregångaren.
Objektivets amorfa och ARNEO ytbehandlingar förhindrar effektivt spökbilder och reflektioner. 11 lameller i kombination med den stora bländaröppningen f/2.8 bidrar till elegant, rundad bokeh.
Objektivets kortaste fokuseringsavstånd är bara 24 cm och alla filter med 77 mm gänga är kompatibla.
Dessutom har den optiska konstruktionen förnyats helt, vilket gör objektivet lättare, mer precist och balanserat, vilket gör det till ett idealiskt verktyg för videofilmning. Eftersom objektivet har intern zoomning förändras inte tyngdpunkten vid zoomning, vilket är extra fördelaktigt vid fotografering med stabilisering. Den interna zoomfunktionen bidrar dessutom till ett ännu bättre skydd mot damm och vattenstänk.
Z 24-70 mm f/2.8 S II är det första objektivet i Z-serien som har Nikons Silky Swift-fokusmotor, som är nästan fem gånger snabbare och 50 % tystare än sin föregångare. Fokuseringen vid zoomning är nästan 60 % snabbare än föregångaren.
Objektivets amorfa och ARNEO ytbehandlingar förhindrar effektivt spökbilder och reflektioner. 11 lameller i kombination med den stora bländaröppningen f/2.8 bidrar till elegant, rundad bokeh.
Objektivets kortaste fokuseringsavstånd är bara 24 cm och alla filter med 77 mm gänga är kompatibla.
Nikkor Z - 5 års förlängd garanti!
Köp ett Nikkor Z -objektiv så får du 5 års förlängd garanti när du registrerar den på Nikons webbsida.
Produkten bör registreras inom 90 dagar från inköpsdatumet.
| Typ av objektiv | Normalzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Nikon Z |
| Bildvinkel | 84° - 34° 20' |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/2.8 |
| Minsta bländare | f/22 |
| Närgräns | 24 cm |
| Förstoring | 0.32x |
| Linser/grupper | 14/10 |
| Antal bländarlameller | 11 |
| Filterdiameter (mm) | 77 mm |
| Vädertätad | Ja |
| Fokusmotor | Steppermotor |
| Vad finns i kartongen? | Objektiv, HB-117 motljusskydd, väska, främre- och bakre objektivlock |
| Diameter x längd | 90 x 150 mm |
| Vikt | 675 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 12 månader |
| Typ av objektiv | Normalzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Nikon Z |
| Bildvinkel | 84° - 34° 20' |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/2.8 |
Visa alla attribut

















