Nikkor Z 24-105mm f/4-7.1 -objektiv
Nikon Z5 II + Z 24-105/4-7.1 -systemkamera27 790,00 kr
Nikon Z6 III + Z 24-105/4-7.1 -systemkamera37 790,00 kr

| MÄRKE OCH MODEL | ANGE SKICK | |
|---|---|---|
| ||
Nikkor Z 24–105 mm f/4–7,1 är ett lätt och mångsidigt fullformatszoomobjektiv avsett för Nikons Z-system. Med ett brännviddsomfång som sträcker sig från vidvinkel till medium tele, kompakt storlek och utmärkta närbildsfunktioner är det idealiskt för resor och vardagsfotografering. Objektivet är perfekt för fotografer och innehållsskapare som värdesätter mobilitet och flexibel kreativitet.
Brännvidden 24–105 mm erbjuder stora möjligheter till komposition både för foto och video. Smidig och snabb autofokus ser till att fånga ögonblick med hög precision och närbildsfunktionen inspirerar till att experimentera med nya vinklar och detaljer. Objektivets korta fokuseringsavstånd i båda ändorna av zoomområdet och förstoringsförhållande på 0,5x ger skarpa och harmoniska närbilder.
Med en vikt på bara ca 350 gram och tät konstruktion är objektivet ett lätt och smidigt resesällskap. Det skapar en balanserad helhet med mindre fullformatskameror i Z-serien, såsom Z5II, i ett kompakt format för kreativ fotografering när och var som helst.
Egenskaper:
- Mångsidigt brännviddsomfång på 24–105 mm: Lämpligt för landskap, interiörbilder, porträtt, detaljer och videor.
- Lätt och smidigt att ha med sig: Vikt ca 350 g. Tillsammans med Z5II-kameran är den totala vikten ca 1 050 g.
- Utmärkta närbildsfunktioner: 0,5x förstoringsgrad. Kortaste fokuseringsavstånd 20 cm med 24 mm brännvidd och 28 cm med 105 mm brännvidd.
- Snabb och tyst autofokus: STM-stegmotor säkerställer jämn och praktiskt taget ljudlös fokusering, vilket också gör det lämpligt för videofilmning.
- Anpassningsbar kontrollring: För exempelvis handhållen fokusering, ISO- eller bländarjustering, smidigt och tyst.
- Tätad konstruktion skyddar mot damm och vattendroppar, för optimala bilder under varierande förhållanden.
Nikkor Z - 5 års förlängd garanti!
Köp ett Nikkor Z -objektiv så får du 5 års förlängd garanti när du registrerar den på Nikons webbsida.
Produkten bör registreras inom 90 dagar från inköpsdatumet.
| Typ av objektiv | Normalzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Nikon Z |
| Bildvinkel | 84° - 23° 10' (DX 61º - 15º 20') |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/4-7.1 |
| Minsta bländare | f/22 |
| Närgräns | 20 cm |
| Förstoring | 0.5x |
| Linser/grupper | 12/10 |
| Antal bländarlameller | 7 |
| Filterdiameter (mm) | 67 mm |
| Fokusmotor | STM |
| Vad finns i kartongen? | Objektiv, främre- och bakre objektivlock |
| Diameter x längd | 73.5 x 106.5 mm |
| Vikt | 350 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 12 månader |
- StockholmTillfälligt slut
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Typ av objektiv | Normalzoom |
|---|---|
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Nikon Z |
| Bildvinkel | 84° - 23° 10' (DX 61º - 15º 20') |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/4-7.1 |














