Nikkor AF-S 58/1.4 G -objektiv BEGAGNAD
SKU
VL_007_39JAA136DA
7 990,00 kr
Tillgänglig
Visa lagerstatus i butik
Ett unikt objektiv i FX-format med stor f/1,4-bländare och fast brännvidd på 58 mm.
Det här objektivet är utformat för att ge bästa resultat vid maximal bländare och ger en fantastisk bildkvalitet.
Det är verkligen i en klass för sig – brännvidden på 58 mm är en hyllning till Nikons legendariska Noct-NIKKOR-objektiv, samtidigt som den optiska konstruktionen är helt ny och ger häpnadsväckande skärpa, kontrast och upplösning.
Det här objektivet är utformat för att ge bästa resultat vid maximal bländare och ger en fantastisk bildkvalitet.
Det är verkligen i en klass för sig – brännvidden på 58 mm är en hyllning till Nikons legendariska Noct-NIKKOR-objektiv, samtidigt som den optiska konstruktionen är helt ny och ger häpnadsväckande skärpa, kontrast och upplösning.
| Ange Skick | Lite använd |
|---|---|
| Mekaniskt skick | Nyskick |
| Optikens skick | Nyskick |
| Begagnad hos | Stockholm Herkulesgatan 11 |
| Typ av objektiv | Standard och kort tele |
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Nikon FX |
| Bildvinkel | 40° 50' |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/1.4 |
| Minsta bländare | f/16 |
| Närgräns | 58 cm |
| Förstoring | 0.13x |
| Linser/grupper | 9/6 |
| Antal bländarlameller | 9 |
| Filterdiameter (mm) | 72 mm |
| Vädertätad | Nej |
| Fokusmotor | UltraSonicMotor |
| Diameter x längd | 85 x 70 mm |
| Vikt | 385 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 1 månad |
- StockholmKontrollera tillgänglighet
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Ange Skick | Lite använd |
|---|---|
| Mekaniskt skick | Nyskick |
| Optikens skick | Nyskick |
| Begagnad hos | Stockholm Herkulesgatan 11 |
| Typ av objektiv | Standard och kort tele |
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
Visa alla attribut







