Canon EF 50/1.2L USM -objektiv BEGAGNAD
SKU
VL_080_132516A005
Special Price 8 019,00 kr Ordinarie pris 9 990,00 kr
Lägsta pris under senaste 30 dagar: 9990 kr
Tillgänglig
Visa lagerstatus i butik
Alla egenskaper
L-seriens kvalitet - I EF 50mm f/1,2L USM används Canons högkvalitativa precisionslinser. L-serien är Canons flaggskepp i Canons objektivserie och de kombinerar utmärkta bildprestanda med enastående smidig hantering och är tätade mot damm och fukt.
Stor f/1,2 bländaröppning - En stor maximal bländaröppning på f/1,2 ger oanade möjligheter vid fotografering i dåligt ljus, när ingen blixt kommer till pass. Den stora bländaröppningen ger också ökad kontroll över skärpedjupet.
Utmärkt bokeh i bakgrunden - En rund bländaröppning bidrar till en vackert jämn bakgrundsoskärpa; idealisk för isolering av motiv vid stor bländaröppning och för fängslande porträttfotografi.
Snabb, tyst autofokus - En ultraljudsmotor av ringtyp (USM), använder ljudfrekvensvibrationer för att driva den extremt snabba autofokusen och fungerar nästan helt ljudlöst. En snabb CPU och förbättrad AF-algoritm bidrar vidare till AF-hastigheten. Objektivet har en bra hållfast stoppmekanism av den fokuserande linsgruppen utan efterjustering. Vidare har man konstant tillgänglig manuell fokus utan att behöva gå ur automatläget.
Super Spectra ytbehandling - Super Spectra ytbehandling och linselementformning undertrycker slöjor och spökbilder, som har större benägenhet att uppstå med digitala kameror på grund av reflektioner från bildsensorn. Ytbehandlingen bidrar även till en naturligare färgbalans och ökad kontrast för skarpa naturliga bilder.
Vidarebefordrar information till E-TTL II
Objektivet vidarebefordrar avståndsinformation till blixtautomatiken E-TTL II med kompatibla EOS-kameror vilket säkerställer en optimal exponering med blixtljus.
Fördelar
L-seriens kvalitet - I EF 50mm f/1,2L USM används Canons högkvalitativa precisionslinser. L-serien är Canons flaggskepp i Canons objektivserie och de kombinerar utmärkta bildprestanda med enastående smidig hantering och är tätade mot damm och fukt.
Stor f/1,2 bländaröppning - En stor maximal bländaröppning på f/1,2 ger oanade möjligheter vid fotografering i dåligt ljus, när ingen blixt kommer till pass. Den stora bländaröppningen ger också ökad kontroll över skärpedjupet.
Utmärkt bokeh i bakgrunden - En rund bländaröppning bidrar till en vackert jämn bakgrundsoskärpa; idealisk för isolering av motiv vid stor bländaröppning och för fängslande porträttfotografi.
Snabb, tyst autofokus - En ultraljudsmotor av ringtyp (USM), använder ljudfrekvensvibrationer för att driva den extremt snabba autofokusen och fungerar nästan helt ljudlöst. En snabb CPU och förbättrad AF-algoritm bidrar vidare till AF-hastigheten. Objektivet har en bra hållfast stoppmekanism av den fokuserande linsgruppen utan efterjustering. Vidare har man konstant tillgänglig manuell fokus utan att behöva gå ur automatläget.
Super Spectra ytbehandling - Super Spectra ytbehandling och linselementformning undertrycker slöjor och spökbilder, som har större benägenhet att uppstå med digitala kameror på grund av reflektioner från bildsensorn. Ytbehandlingen bidrar även till en naturligare färgbalans och ökad kontrast för skarpa naturliga bilder.
Vidarebefordrar information till E-TTL II
Objektivet vidarebefordrar avståndsinformation till blixtautomatiken E-TTL II med kompatibla EOS-kameror vilket säkerställer en optimal exponering med blixtljus.
Fördelar
- L-seriens konstruktion och optik
- Stor f/1,2 bländaröppning
- Snabb, tyst autofokus
- Super Spectra ytbehandling
- Rund bländaröppning för jämn oskärpa i bakgrunden
- Vidarebefordrar avståndsinformation till E-TTL II blixtautomatik
- Mjuk väska och objektivfodral
| Ange Skick | Lite använd |
|---|---|
| Optikens skick | Bra |
| Begagnad hos | Tampere Tuomiokirkonkatu |
| Typ av objektiv | Normal |
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Canon EF |
| Bildvinkel | 46° |
| Bildstabilisering | Nej |
| Största bländare | f/1.2 |
| Minsta bländare | f/16 |
| Närgräns | 45 cm |
| Förstoring | 0.15x |
| Linser/grupper | 8/6 |
| Antal bländarlameller | 8 |
| Filterdiameter (mm) | 72 mm |
| Fokusmotor | UltraSonicMotor |
| Diameter x längd | 85.8 x 65.5 mm |
| Vikt | 580 g |
| Färg | Svart |
| Garanti | 1 månad |
- StockholmTillfälligt slut
Herkulesgatan 11 111 52 Stockholm08-789 45 00Vardagar: 10.00-18.00 Lördagar: 10.00-15.00 Söndagar & Helgdagar: Stängt
| Ange Skick | Lite använd |
|---|---|
| Optikens skick | Bra |
| Begagnad hos | Tampere Tuomiokirkonkatu |
| Typ av objektiv | Normal |
| Fokusering | Automatisk, Manuell |
| Objektivfattning | Canon EF |
Visa alla attribut








